Myszka, klawiatura, podkładka: na co zwracać uwagę?

0 komentarzy
Mirqu, 2016-07-30

Zapewne wielu z Was grających w Counter Strike ma już swoją myszkę, podkładkę czy klawiaturę przy której czuje się najlepiej, a siadając do innych ma wrażenie, że coś jest nie tak. Ja sam mam takie uczucie odchodząc od swojego komputera i grając u kolegi.

Ale żeby dojść do takiego momentu dość długo poszukiwałem idealnej myszki i nie było to wcale takie łatwe, ponieważ dobre myszki kosztują i wiadomo, że nie warto kupować sprzętu za 300zł, by raz na nim zagrać i stwierdzić, że to nie dla nas.

W moim przypadku pomogli koledzy, którzy grali wcześniej na podobnych produktach do mnie, więc polecili to na co sami się "przesiedli". Ja natomiast właśnie tym poradnikiem postaram się chociaż w jakimś stopniu ułatwić Wam szukanie idealnego sprzętu do grania.

 

Klawiatura

Wielu z Was zapewne zastanawia się czy klawiatura jakkolwiek może wpłynąć na naszą grę. A okazuje się, że tak. Lecz czasem niekoniecznie na same umiejętności, ale na wygodę gry i całej pracy przy komputerze. Lepsze klawiatury bardzo często odpowiadają precyzyjnie na nasze wciśnięcia, a ponadto zapewniają szybszy czas reakcji, co w CSie może okazać się kluczowe, gdy zobaczysz przeciwnika wychylającego się zza rogu.

 

Zanim jednak zaczniemy skupiać się na precyzji kliknięć przyjrzyjmy się samym przyciskom. Powinniśmy dokładnie obejrzec klawiaturę przed jej zakupem z każdej strony. Najlepiej do wyciągniętej z pudełka klawiatury stanąć, położyć na niej ręce, wykonać kilka ruchów, aby sprawdzić czy napewno pochylenie i wysokość klawiszy nam odpowiada. Ja osobiście preferuje klawiatury o średniej wysokości, ani płaskie, ani wysokie. Dokładnie sprawdzajmy też rozmieszczenie i rozmiar klawiszy. Wąski enter czy mały lewy shift nie jest najlepszym rozwiązaniem dla gracza CSa. Kontrola jest również ważna, ponieważ niekiedy obrazek na pudełku różni się od stanu w środku. Bywają sytuacje w których dla danego kraju klawiatura jest zaprojektowana inaczej niż standardowa wersja.

 

Kolejnym krokiem przy sprawdzaniu jakości klawiatury jest obejrzenie oznaczeń klawiszy. Każdy z trzech znanych sposobów oznaczania daje inny efekt. Im bardziej odczuwalny jest przycisk pod palcem tym szybciej zniknie nam oznaczenie. Warto, więc szukać klawiatur z nieodczuwalnymi przyciskami, ponieważ gwarantuje to najdłuższą trwałość.

 

Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej opóźnienia to niewarto szukać klawiatur z mniejszymi opisanymi próbkowaniami niż 250Hz, ponieważ czas odbicia przycisku i przejście stanu klawiatury będzie łącznie dawało taki sam efekt jak przy klawiaturach z próbkowaniem na poziomie 1000Hz. W przypadku posiadania złącza PS/2 warto pomyśleć o zakupie klawiatury z takim wtykiem, ponieważ wymusza on na komputerze specyficzne działania, przez co opóźnień nie ma żadnych.

 

Jeśli dopasowaliśmy do siebie wszystkie wcześniejsze porady to teraz możemy przejść do szukania klawiatur z dodatkowymi przyciskami pozwalającymi się zaprogramować. Nie są one konieczne do grania, jednak bywają pomocne, bo po co za każdym razem wykonywać kilka przyciśnięc, skoro jednym przyciskiem można kupić AK, zestaw granatów i kevlar, zostawiając sobie czas na przegadanie taktyk z drużyną.

 

 

Myszka

Drugim elementem koniecznym do gry w CSa jest myszka i tutaj musimy być pewni swojego wyboru, ponieważ wpływa ona znacząco na komfort naszej gry i na nasze możliwości podczas rozgrywki. Zapewne wiele osób już ma swoje typy myszek. Ja na przykład lubię myszki duże i dość wysokie, ponieważ mogę wtedy położyć na niej prawie całą rękę.

Jeśli jednak nie wiesz co Ci odpowiada, spróbuję pomóc Ci w dopasowaniu myszki do Twojej dłoni.

Pierwszym aspektem, który trzeba rozważyć podczas wyboru jest określenie sposobu jej trzymania . Powszechnie znane są 3 techniki trzymania myszki:

  • Palm grip

Palm grip

  • Claw grip

Claw grip

  • Fingertip grip

Fingertip grip

Gdy już określimy swój sposób trzymania, potrzebna będzie nam miarka. Ustawiamy ręke w sposób pokazany na rysunku i obliczamy długość, którą ogarnicza nam żółta linia na obrazku, od linii ustanowionej przez trzymany prosto kciuk do konca palca środkowego.

Mierzenie ręki

Otrzymany wynik przedstawiamy w centymetrach i jeśli trzymamy myszkę sposobem:

Palm Grip: do wyniku dodajemy od 0 do 1 cm. Jeśli wynik będzie większy niż 19,5cm to szukamy myszki jak największej. Warto również zaopatrzyć się w myszkę profilowaną, ponieważ może to zwiększyć komfort pracy.

Claw Grip: od wyniku odejmujemy ok 1cm lub niewiele więcej. Staramy się szukać myszki wąskiej i symetrycznej, ponieważ takie najłatwiej utrzymamy.

Fingertip Grip: od wyniku odejmujemy 1 cm. Każda myszka poniżej tej wartości powinna być dla nas odpowiednia.

 

Kolejnym krokiem przy wyborze myszki, powinno być sprawdzenie jej sensora. Obecnie najlepszymi sensorami na rynku są:

Optyczne: Avago 3888, Avago 3310, Avago 3095, Avago 3090

Laserowe: Avago S9808 i Avago S9500.

Wybierając myszkę z jedną z powyższych opcji możemy być pewni jej jakości.

Poprzednie kroki przebyte, czas na szczegóły.

Przede wszystkim, jeśli będziemy na niej grać w FPSy to kupujmy myszkę przewodową, bo bezprzewodowa może nas niespodziewanie zaskoczyć rozładowaną baterią i nie będzie to przyjemne dla nas i naszych kolegów. Poza tym warto kupić myszkę z dodatkowym oprogramowaniem, dzięki czemu będziemy mieli pełną kontrolę naszych ustawień i będziemy mogli dowolnie zaprogramować dodatkowe przyciski.

 

Ciekawą rzeczą jest również kabel, ponieważ często jest on ownięty tworzywem sztucznym, a trafiają się modele w których do owijania używa się materiałowego oplotu, który jest bardziej trwały i estetyczny.

 

Przechodząc przez ten poradnik powinniście mieć już upatrzone jakieś modele myszek czy klawiatur. Ostatnią rzeczą, która jest istotna w graniu i bez niej myszka nie będzie działała idealnie jest podkładka.

 

Podkładka

Jeśli chodzi o rozmiar podkładki to nie ma żadnych zaleceń. Powinna ona być na tyle duża, byśmy mogli zrobić obrót o 360stopni w grze bez odrywania myszki od podkładki.

Przy dalszych rozważaniach musimy zdecydować się jednak na materiał z którego wykonana ma być nasza podkładka, bo to jest kluczowe. Postaram się w skrócie opisać Wam wszystkie dostępne materiały:

  • Plastikowe i aluminiowe

Są one najszybsze jednak momentami możemy odczuć brak pełnej kontroli nad poczynaniami naszego kursora. Przede wszystkim brak na nich jakiegokolwiek oporu, więc ruchy wykonuje się lekko. Są dobre do sensorów laserowych, ponieważ dają najlepszą precyzję. Dodatkowo materiał wykonania zapewnia wodoodporność, więc jest ona łatwa w czyszczeniu.

Niestety w takich podkładkach zauważymy szybsze ścieranie się ślizgaczy, a ponadto mogą one wydawać nieprzyjmeny dźwięk szurania.

  • Materiałowe

Ich największym atutem jest przyjemność dotyku, a nawet twardość możemy osobiście wybrać. Ponadto bardzo dobrze współpracują z laserami. Wada to na pewno podatność na zabrudzenia, a dodatkowo mogą strzępić się na brzegach przez co tracą na wyglądzie. Z odczuć technicznych da się zauważyć mały opór podczas ruszania z pozycji zatrzymania myszy.

  • Szklane

Jest to ostatni materiał dostępny przy wyborze podkładek. Jest trwały, daje praktycnie zerowy opór i dobrze sprawdza się przy myszkach laserowych. Niestety może zdarzyć się, że nasza myszka będzie wydawała nieprzyjemne dźwięki podczas ruchów. Dodatkowo nie nadaje się do sensorów optycznych. Dużą wadą jest też na pewno konieczność częstego czyszczenia, w końcu to szkło.

 

Teraz po przeczytaniu tych opisów każdy z Was musi samodzielnie zdecydować co będzie dla niego najlepsze. Sam posiadam wersję materiałową ze względu na fajną grafikę. A jeśli chodzi o działanie na niej mojej myszki to nie mam żadnych zastrzeżeń.

 

To już koniec tego poradnika. Mam nadzieję, że dzięki moim radą choć trochę pomogłem Wam w doborze sprzętu do grania i codziennego użytkowania. Zobaczycie, że jeśli raz zdobędziecie sprzęt dla gracza to już od niego nie odejdziecie, ponieważ jest tak dobry w użytkowaniu.

Komentarze (0)