Powstała ELIGA - rewolucyjny pomysł na polskiej scenie?

0 komentarzy
Hav0s, 2017-07-05

Dzisiaj odbyła się pierwsza konferencja prasowa tajemniczego projektu znanego pod szyldem "ELIGA". Poznaliśmy pierwsze szczegóły odnośnie tego czym będzie zajmować się nowa spółka na polskim rynku sportów elektronicznych.

 


ELIGA Sp.z.o.o. została powołana przez dwie największe na polskim rynku organizacje - Team Kinguin oraz PRIDE Gaming. Zajmować ma się ona organizacją rozgrywek esportowych w CS:GO, czyli po prostu stworzą kolejną (trzecią) ligę w Polsce. ELIGĘ od innych projektów odróżnia to, że właścicielami spółki będą organizacje uczestniczące w jej rozgrywkach. Dzięki temu zyski pochodzące z rozgrywek trafiać będą po równo do drużyn uczestniczących w lidze.

- Obecnie w Polsce łatwo przewidzieć podium danego turnieju. TOP 4 dostaje duże pieniądze, a dla reszty zostaje walka o pietruszkę. Nie mają jak się rozwijać na rynku bo wiele drużyn nie ma sponsorów - tak tłumaczył obecną sytuację na rynku prezes PRIDE i wiceprezes ELIGI, Piotr "neqs" Lipski.

 

 

Piotr Lipski poruszył także ważny problem, że obecnie organizatorzy rozgrywek w Polsce prześcigają się w puli nagród. Nie oferują jednak zawodnikom odpowiednich warunków. ELIGA w przyszłości będzie chciała współpracować z organizatorami imprez w celu stworzenia najlepszych możliwie warunków dla graczy.


W 2017 roku ma wystartować Sezon "0" ELIGI. Uczestniczyć w nim ma 8 najlepszych drużyn w Polsce. Każde spotkanie będzie odbywało się w systemie najlepszy-z-dwóch (BO2). Będzie on trwał przez 2 miesiące (7 kolejek). W każdej kolejce trzy spotkania będą odbywały się online'owo (przez internet), a jedno spotkanie będzie wydarzeniem lanowym tzn. drużyny będą grały w jednym miejscu naprzeciw siebie.

 


ELIGA stawia także na rozwój. Obecnie listy intencyjne podpisali właściciele czterech organizacji: Pompa Team, PACT, AGO Gaming oraz Izako Boars. Początkowo w rozgrywkach będzie występować 8 zespołów. Organizatorzy myślą jednak o poszerzaniu ilości zespołów. Docelowo ma ich być aż 16, a liga co sezon ma gromadzić dwa zespoły więcej. Co ciekawe drużyny (połowa zespołów z Ligi) będą mogły uzyskać status "Legendy". Drużyna z takim statusem nie będzie mogła spaść z ligi. Dzięki temu premiowana będzie stabilność.


Ciekawym elementem będzie także sąd polubowny. Organizatorzy słusznie zauważyli, że tradycyjne sądy nie nadążają za nowymi technologiami i poszczególne spory ciągną się latami. Dzięki takiemu rozwiązaniu w postaci sądów polubownych konflikty będą rozwiązywane szybko, sprawnie i z pełnym zrozumieniem genezy problemu. Liga będzie także zabiegała o to by jej sądy mogły rozpatrywać problemy dot. imprez partnerskich, a w przyszłośc także sponsorów.

 


Póki co nie została podana pula nagród w rozgrywkach. Na konferencji przedstawiciele ELIGI podkreślili, że dla drużyn pula się nie liczy. Stawiają oni na wspólny rozwój swojego projektu.


Prezesem zarządu został Jakub Paluch, a wiceprezesem Piotr "neqs" Lipski. Członkami zarządu zostaną przedstawiciele organizacji stowarzyszonych w lidze. Każdy zespół będzie miał jeden głos na zgromadzeniu. Wszystkie decyzje będą podejmowane wspólnie. 

 

 

Autor: Patryk "Hav0s" Bryk

 

Grafiki umieszczone w artykule są własnością ELIGA Sp.z.o.o. i pochodzą z materiałów prasowych udostępnionych przez tą organizację. 

 

Komentarze (0)