E-sport nowa dyscyplina w zakładach bukmacherskich

W dzisiejszym świecie obserwujemy masowy wzrost popularności takiej dyscypliny jaką jest e-sport.

Dotyczy ona głównie gier komputerowych a dokładniej multiplayer, umożliwiających rozgrywkę online pomiędzy graczami. Owa dyscyplina dotyczy głównie środowiska młodzieżowego gdyż jest to pokolenie, które wychowało się na grach i internecie. E-sport jest niczym olimpiada dająca możliwość zdobycia podium po przez uzyskanie wysokiego wyniku z tym, że każdy może w niej uczestniczyć. Począwszy od pojedynczego uczestnictwa w którym polegać można jedynie na sobie aż po grupy lub drużyny liczące sporą ilość osób w zależności od danego typu lub rodzaju gry.

Dlatego coraz więcej wydawców gier przy tworzeniu ich biorą pod uwagę aspekty multiplayer aby owa gra mogła zdobyć popularność i wzrósł dochód z jej sprzedaży. Obecnie wysoko klasyfikowanymi grami są między innymi: League of Legends czy Counter Strike Global Offensive dające graczom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zręcznościowych na innych graczach w zwykłej formie gry czy też formie turniejowej.

W Polsce popularnością cieszą się te gry ze względy na organizowane turnieje (League of Legends, World of Tanks) lub Polaków mających wysoki ranking lub posiadających doskonałe umiejętności. Dodatkowo popularność nakręcają różne serwisy internetowe (typu YouTube czy Facebook) oraz reklama na sporej ilości witryn internetowych. Osoby związane z e-sportem można podzielić na parę typów, które są związane z nim biernie lub czynnie. Największa ilość graczy stanowi grupę, która chce osiągnąć wysoki wynik oraz podnieść swój status lub prestiż poprzez pokonanie innych graczy i tym samym udowodnienie iż jest się lepszym od innych.

Taka rywalizacja napędza różnego rodzaju turnieje, podnosi emocje i zapewnia sporą dawkę rozrywki dla wielu osób śledzących jak i uczestników. Inną grupę stanowią gracze, których gra polega na relaksowaniu się nią i wykorzystaniu wolnego czasu. Ci z kolei są osobami, którzy nie śledzą na bieżąco rozgrywek turniejowych a jeżeli zdecydują się na uczestnictwo to robią to sporadycznie dla zabawy. Napędzają oni machinę płynności gry i swego rodzaju wypełnienia. Ostatnią grupą są osoby związane ze e-sportem nie jako gracze lecz jako osoby zainteresowane i śledzące wyniki i poczynania wysoko sklasyfikowanych graczy lub drużyn.

Zwykle robią to dla hobby lub ogólnego rozeznania się w danej grze, czy na przykład średni poziom umiejętności jest możliwy do pokonania. Jednak w ostatnim czasie można zauważyć kilka rozwijających się serwisów o tematyce bukmacherskiej. Przyjmują oni zakłady często dotyczących pojedynków między kilkoma największymi drużynami lub pojedynczymi graczami i robią to w celu wzbogacenia się i rozrywki hazardowej. Rozwój e-sportu jak widać ma ogromne znaczenie kulturowe jak i społeczne poprzez integralność i rozwój interpersonalny. Prawdopodobnie będzie miał większą popularność a przez to większe znaczenie.