Jak obstawiać? Faworytów czy z handicapem?

Porady zakładów bukmacherskich Totolotek #2

Faworyci czy z handicapem

Zakłady z handicapem stanowią ciekawe narzędzie dla wielu graczy pragnących koncentrować się na najbardziej znanych zespołach i zawodnikach. Dzięki temu mogą skorzystać z własnej i szeroko dostępnej wiedzy, analizując potencjalne wyniki spotkań, a jednocześnie zwiększyć szansę na wygraną. Przedstawiamy krótką analizę na ten temat. Jak obstawiać? Faworytów czy z handicapem? A może warto poszukać jeszcze innych możliwości?

Czy warto obstawiać zwycięstwa faworytów?

Kursy dotyczące wyników zdarzeń w zakładach bukmacherskich stanowią efekt szacunków ich prawdopodobieństwa, dokonanych przez specjalistów w tej dziedzinie. Dlatego jeśli na co dzień preferujesz obstawianie wyników drużyn i sportowców z pierwszych stron gazet, musisz liczyć się z faktem, że wytypowanie ich zwycięstwa nie jest zwykle wysoko premiowane pod względem finansowym. W tej chwili dochodzimy do kluczowego pytania: czy warto tworzyć kupony złożone z kilku zwycięstw faworytów, które dzięki mnożeniu pomogą uzyskać zadowalający kurs? A może lepiej poszukać jednego lub dwóch mniej oczywistych rozstrzygnięć? Co jest bardziej ryzykowne?

Posłużmy się skrajnym przykładem hiszpańskiej La Liga – niemal co roku zdominowanej przez dwa zespoły. Zwycięstwo Realu i Barcelony praktycznie w każdej kolejce wydaje się niemal pewne (co odzwierciedla niski kurs), podobnie jak Bayernu Monachium w Bundeslidze, Juventusu we Włoszech czy PSG we Francji. Aby uzyskać korzystny mnożnik i pokaźną wygraną, w każdej kolejce należałoby wytypować przynajmniej 5–6 podobnych spotkań z udziałem hegemonów i umieścić je na jednym kuponie. Jednak jeśli przyjrzymy się tabeli La Liga w sezonie 2016/2017, zauważymy, że wspomniany Real zwyciężył w 29 spotkaniach, a Barcelona w 28, co daje odpowiednio 76% i 74% zwycięstw. Czy w tym kontekście łączony kupon z kilkoma podobnymi typami nadal wydaje się pewną inwestycją?

Czy obstawiać faworytów z handicapem?

Niekoniecznie. Żaden sportowiec nie jest robotem, dlatego trzeba uwzględnić potknięcia nawet tych typowanych do zwycięstwa. Z drugiej strony to właśnie o topowych zawodnikach i drużynach mamy siłą rzeczy największą wiedzę – dysponujemy nie tylko statystykami, lecz także wiadomościami na temat całej otoczki wokół zespołu, atmosfery panującej wewnątrz, a nawet informacjami z życia prywatnego graczy i trenerów. Zatem jak obstawiać wyniki faworytów? Z handicapem, który pomoże zarobić znacznie więcej.

Gdy topowa drużyna mierzy się z outsiderem na swoim terenie, kurs na jej zwycięstwo oscyluje najczęściej wokół 1,1–1,2. Warto jednak wziąć pod uwagę statystykę dotyczącą tego, jak często drużyny pokroju Bayernu Monachium czy Realu Madryt pokonują rywali większą różnicą bramek. Gdy handicap w postaci odjęcia faworytowi na przykład 1,5 bramki na starcie wkracza do gry, to typując zaledwie dwa takie zwycięstwa na jednym kuponie, możemy osiągnąć kurs przekraczający 2,0. To z pewnością godna rozważenia alternatywa dla wielu zdarzeń z niskim kursem, bo – chociaż ich prawdopodobieństwo jest podobne – minimalizujemy ryzyko związane na przykład z otrzymaniem przez zawodników czerwonych kartek lub pojawieniem się innych losowych zdarzeń.

Inne możliwości

Jednak obstawianie faworytów z handicapem to nie jedyna droga do urozmaicenia zakładów bukmacherskich. Do dyspozycji mamy przecież szereg dodatkowych wariantów, takich jak wynik do przerwy, liczbę bramek (lub punktów w innych dyscyplinach) czy typowanie dokładnego wyniku. Są one dostępne nie bez powodu. Każdy z graczy ma inną strategię, a także inaczej wykorzystuje intuicję. Bardzo ważne jest poznanie własnych możliwości – choćby poprzez zakłady na symboliczne sumy i znalezienie optymalnej strategii.

______________________________________________

Część odnośników w artykułach to linki affiliacyjne. Klikając na nie, możesz zorientować się w obecnej sytuacji rynkowej. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów a jednocześnie wspierasz prace naszej redakcji i jej niezależność.