Zakłady akumulowane czy może pojedyncze typy?

Porady zakładów bukmacherskich Totolotek #4

AKO czy single?

Typy bukmacherskie to hobby lub sposób na zarobek, które – jeśli są traktowane poważnie – wymagają przemyślanej strategii. Z tego względu nie tylko początkujący, lecz także bardziej doświadczeni gracze zastanawiają się nad sposobem dokonywania zakładów. Dziś przedstawimy zalety i wady zakładów pojedynczych i akumulowanych. Które z nich są bardziej opłacalne?

Pojedyncze typy bukmacherskie – single

Najprostsze typy bukmacherskie to single, w których gracz obstawia wynik jednego wydarzenia spośród dwóch lub więcej możliwości. W typowym zakładzie piłkarskim istnieją na przykład trzy możliwe rozstrzygnięcia:

  • 1 (zwycięstwo gospodarzy),
  • X (remis),
  • 2 (zwycięstwo gości).

W zakładach singlowych sprawa jest prosta – po wytypowaniu wyniku wydarzenia z określonym kursem gracza interesuje wyłącznie rozstrzygnięcie spotkania. Pojedyncze typy bukmacherskie słusznie uważane są za opcję bezpieczną.

Duble, treble i inne akumulowane typy bukmacherskie

Na czym polegają zakłady akumulowane? Na jednym kuponie umieszcza się co najmniej 2 typy bukmacherskie dotyczące niezależnych od siebie zdarzeń. Ostateczny kurs kuponu stanowi iloczyn kursów wszystkich typów na nim zawartych. Zakład podwójny nazywamy dublem, a pojedynczy treblem. Kupon może zawierać znacznie wyższą liczbę zdarzeń. Akumulowane typy bukmacherskie są naturalnie obarczone wyższym ryzykiem, jednak premię za ryzyko stanowi wyższa potencjalna wygrana związana z wyższym kursem. Czy warto wybrać tę opcję?

Wady i zalety poszczególnych typów. Jak obstawiać?

Przyjęło się, że typy bukmacherskie akumulowane to rozwiązanie skierowane raczej do bardziej doświadczonych graczy, podczas gdy single to opcja dla początkujących. Aby rozstrzygnąć prawdziwość tego twierdzenia, warto odwołać się do statystyki. Analizie towarzyszyć będzie założenie, że gracze obstawiają wyniki regularnie.

W naszym przykładzie założymy również, że każde zdarzenie jest obstawiane po kursie 2,0, co w przypadku dubla da kurs 4,0 na całym kuponie, a trebla – 8,0. Różnicę pomiędzy poszczególnymi rodzajami zakładów dobrze obrazuje ich wpływ na zmianę kapitału gracza przy różnych poziomach skuteczności. Gdy skuteczność wynosi 50%, matematyka pokazuje, że rodzaj kuponu nie ma znaczenia. Z kolei wraz ze wzrostem skuteczności wygrana rośnie tym bardziej, im więcej zdarzeń znalazło się na kuponie. Przy skuteczności poniżej 50% dzieje się oczywiście odwrotnie – mniej zdarzeń na kuponie przekłada się na niższą stratę. Jest więc wiele prawdy w stwierdzeniu, że przy regularnej grze na kupony akumulowane powinni decydować się bardziej doświadczeni (a przynajmniej bardziej skuteczni) gracze.

Z niższej liczby zdarzeń wynika pewna dodatkowa korzyść: akumulowane typy bukmacherskie wymagają poświęcenia dłuższego czasu na analizę poszczególnych zdarzeń. Oczywiście dotyczy to graczy, którzy przed wytypowaniem wyniku dokładnie przeglądają statystyki, doniesienia medialne i wiele innych czynników wpływających na ostateczny wynik.

Jednak typy bukmacherskie nie stanowią jedynie domeny regularnych graczy. Wiele osób traktuje je bowiem jako sporadyczne hobby, zwykle poświęcając na grę niższe sumy. Wówczas zakłady akumulowane będą dobrym pomysłem niezależnie od doświadczenia. Ryzyko zmniejsza się co prawda ze względu na niską stawkę, podobnie jak szanse na zwycięstwo. Ewentualna wygrana będzie jednak relatywnie wysoka i przeniesie sporo satysfakcji.

______________________________________________

Część odnośników w artykułach to linki affiliacyjne. Klikając na nie, możesz zorientować się w obecnej sytuacji rynkowej. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów a jednocześnie wspierasz prace naszej redakcji i jej niezależność.